Workshopy jarní Agory 2022

Zájemci mají možnost vybrat si maximálně 2 workshopy na sobotu a maximálně 2 workshopy na neděli.

Nabídka workshopů

Sobota

 • Dan Patzelt: Vytvářejte hmatovou grafiku sami doma – objevte levnou a efektivní metodu tvorby taktilních obrázků
 • Matěj Plch: Jieshuo Plus pod drobnohledem: Mapujme a diskutujme!
 • Radek Seifert, Barbora Bertlová: HMATÁKY – Nová cesta ke hmatové grafice a bodovému písmu
 • Karel Giebisch: Představení systému Reservio
 • Jan Hadáček, Jan Charvát: Seznámení s BlindShell Classic 2
 • Jan Balák: Jak na bankovní identitu a datové schránky
 • Marek Salaba, SONS ČR: Systém v systému aneb virtualizace na Macu

Neděle

 • Dan Patzelt: Aplikace pro čtení hmatových obrázků – osobní asistent pro rozvíjení prostorové představivosti u nevidomých a slabozrakých dětí
 • Roman Kabelka, Rádio Proglas: Úvod do produkce audia v aplikaci REAPER
 • Martin Baláž, Jan Pokorný: Pracujeme se zvukem za pomoci odečítačů obrazovky
 • Jana Kuklová, Miloš Kukla: Jak se tvoří mobilní audio hra
 • Lukáš Tyrychtr, Bohdan Milar: Fegora po dvou letech
 • Marek Salaba, Zdeněk Bajtl, SONS ČR: Chytré příslušenství k iPhone – workshop verze 5.0

Anotace workshopů

Sobota

Dan Patzelt: Vytvářejte hmatovou grafiku sami doma – objevte levnou a efektivní metodu tvorby taktilních obrázků

Pomocí injekční stříkačky a jednoduchých ingrediencí můžete snadno vytvářet interaktivní hmatové obrázky. K vytvoření taktilní verze obrázku pro nevidomé nebo slabozraké dítě jsou potřeba drahé přístroje a speciální druh papíru. Tak tomu však být nemusí. Na tomto workshopu vás naučíme vytvářet hmatovou grafiku doma nebo ve škole za cenu nižší než 1 $. Potřebujete k tomu jen výkres, injekční stříkačku, lepidlo na dřevo a zdroj tepla, například slunce, fén na vlasy nebo troubu.

Matěj Plch: Jieshuo Plus pod drobnohledem: Mapujme a diskutujme!

Anotace: Přátelé, kamarádi, příznivci našeho čínského zázraku! Pojďme se po dvou letech opět osobně potkat, abychom mohli společně zmapovat dění na poli vývoje této aplikace za posledních 9 měsíců. Odečítač se neustále dynamicky vyvíjí a změn se odehrálo poměrně dost. Jak z hlediska funkcí, tak i uvnitř screen readeru samotného. Proto bych vás v první části workshopu rád seznámil se stěžejními novinkami, ve druhé pak dám prostor k diskusi. Budu velmi rád, když mi sdělíte nejen své případné obtíže s používáním softwaru, které se pokusíme hned na místě vyřešit, ale uvítám také návrhy a podněty co se týče nových funkcí nebo vylepšení těch stávajících.

Zúčastnit se mohou jak začátečníci, tak pokročilí. Ti z vás, kteří mají zařízení se systémem Android a Jieshuo aktivně používají, budou samozřejmě trochu ve výhodě. Není však podmínkou, můžete se s námi potkat klidně i bez mobilního telefonu. Těším se na setkání s vámi!

Požadavky na účastníky: Obecná znalost OS Android, zařízení s ním výhodou.

Radek Seifert, Barbora Bertlová: HMATÁKY – Nová cesta ke hmatové grafice a bodovému písmu

Anotace: Hmaták, neboli hmatový leták, je produkt Atelionu, Ateliéru asistivních technologií Střediska ELSA na pražském ČVUT, který pomáhá šířit hmatovou grafiku a podporuje čtení Brailleova bodového písma. Účastníky workshopu seznámíme s vybranými detaily dosavadních pěti hmatáků, tj. mapou krajů České i Slovenské republiky, Ukrajiny, plánem pražského metra a řeckou abecedou. Vysvětlíme proces výroby hmatáků od nápadu na jeho obsah až k volbě použité výrobní technologie. Počítáme s diskuzí a zpětnou vazbou účastníků, jejich podněty a případnými návrhy na vylepšení.

Požadavky na účastníky: Zájem o hmatovou grafiku.

Karel Giebisch: Představení systému Reservio

Anotace: Prostřednictvím tohoto workshopu získáte možnost seznámit se s populárním rezervačním systémem Reservio. Na tento systém se podíváme jak z pohledu zákazníka, tak i provozovatele. Vysvětlíme si jednotlivé funkce a ukážeme si v praxi, jak celý proces funguje.
Pro koho je Reservio určeno?

 • Pro každého, kdo občas zadává rezervace online. Ať už ohledně školení, workshopů, konzultací, k oblíbenému kadeřníkovi nebo masérovi
 • Pro podnikatele, kteří chtějí nabbízet online rezervace zákazníkům
 • Pro firmy, kteří chtějí nabízet online rezervace zákazníkům

Reservio je určeno i pro nevidomé a těžce slabozraké zákazníky a podnikatele, systém implementuje přístupnost pro odečítače obrazovek. Nevidomým podnikatelům své systémy nabízí zdarma po předložení ZTP/P.

Náplň workshopu

 • Představení Reservia včetně jeho funkcí
 • Orientace a využívání z pohledu zákazníka
 • Orientace a využívání z pohledu provozovatele / podnikatele, firmy
 • Náhled do mobilní aplikace Android, iOS

Požadavky na účastníky: Znalost práce s PC a chytrým mobilním telefonem na uživatelské úrovni.

Jan Hadáček, Jan Charvát: Seznámení s BlindShell Classic 2

Anotace: Seznamte se s BlindShell Classic 2! Dozvíte se, co se změnilo oproti jeho předchůdci.

Požadavky na účastníky: Žádné 🙂

Jan Balák: Jak na bankovní identitu a datové schránky

Požadavky na účastníky: Datové schránky jsou moderním způsobem, jak komunikovat (nejen) se státní správou. A jelikož je komunikace elektronická, může být velmi prospěšná uživatelům se zrakovým handicapem. A protože si datové schránky chceme založit online, potřebujeme k tomu tzv. bankovní identitu. Co to je a k čemu by nám to ještě mohlo být to se dozvíte na mém workshopu.

Požadavky na účastníky: Ideálně aktivní uživatelé internetového nebo mobilního bankovnictví.

Marek Salaba, SONS ČR: Systém v systému aneb virtualizace na Macu

Anotace: Vlastníte jakýkoliv Mac a chtěli by jste v něm spouštět i aplikace pro Windows a nebo Vás jenom zajímá jak může fungovat systém v systému? Využití více operačních systému najednou skrývá zajímavé možnosti a to i pro slabozraké uživatele. V rámci toho workshopu si povíme a hlavně ukážeme jak to jednoduše rozchodit a jak to funguje v praxi. A jako bonus se podíváme i trochu do historie.

Požadavky na účastníky: Workshop je primárně určen pro slabozraké uživatele užívající zvětšovací software. Můžete si přinést vlastní MacBook či Mac mini a zkoušet přímo na něm. Dejte to prosím ale dopředu vědět a to i s informací jaké přesně zařízení máte, aby jsme mohli připravit odpovídající připojení jak na internet, tak i třeba na monitor.

Neděle

Dan Patzelt: Aplikace pro čtení hmatových obrázků – osobní asistent pro rozvíjení prostorové představivosti u nevidomých a slabozrakých dětí

Anotace: Prohlížejte si hmatovou grafiku samostatně pomocí mobilní aplikace. Aby nevidomé nebo slabozraké dítě poznalo, jak vypadá moucha, potřebuje hmatové materiály a pomoc druhé osoby. Ale co kdyby mohlo poznat tvar všech much, auta Tesla nebo Eiffelovy věže samo, jen s pomocí virtuálního asistenta? Zlepšilo by to nejen jeho prostorovou představivost, ale i jeho sebedůvěru, sebevědomí a schopnost interagovat s ostatními.

Roman Kabelka, Rádio Proglas: Úvod do produkce audia v aplikaci REAPER

Anotace: Možná jste zaznamenali seriál o audio produkčním softwaru REAPER, který vychází na portálu Pélion. Pokud vám samostudium příliš nevyhovuje a chcete si REAPER vyzkoušet v připraveném prostředí pod vedením lektora, je tento workshop právě pro vás. Dozvíte se, co potřebujete k zpřístupnění Reaperu, a naučíte se orientovat v jeho prostředí s odečítačem. Po absolvování byste měli mít povědomí o tom, jak vytvářet projekty, stříhat mluvené slovo a výsledky exportovat.

Požadavky na účastníky: Ovládání operačního systému Windows a odečítače NVDA v obvyklém rozsahu

Jan Pokorný, Martin Baláž: Pracujeme se zvukem za pomoci odečítačů obrazovky

Anotace:

 1. Úvod do problematiky přehrávání a záznamu zvuku na PC
 2. Zvuková karta a její základní parametry
 3. Parametry ovlivňující kvalitu záznamu, vzorkovací frekvence, bitrate, různé audio formáty
 4. Zvukové editory použitelné s odečítači obrazovky
 5. Základy práce v Audacity, jednoduchý střih, mix zvukových dat, použití efektů, normalizace, echo, klávesové zkratky
 6. DAB rádio, Představení přístupného Iast Streameru (DLNA)

Požadavky na účastníky: Základy práce s odečítačem na PC

Jana Kuklová, Miloš Kukla: Jak se tvoří mobilní audio hra

Anotace: Účastníci workshopu se seznámí se zákulisím tvorby mobilní hry a budou si moci vyzkoušet některé kroky tohoto procesu. Workshop bude založený na spolupráci všech účastníků, kteří společně vytvoří ukázku audio hry, kterou si budou moci odnést ve svém mobilním telefonu domů.

Požadavky na účastníky: Práce s internetovým prohlížečem; práce s textovým editorem; chuť tvořit něco nového a spolupracovat s ostatními.

Lukáš Tyrychtr, Bohdan Milar: Fegora po dvou letech

Anotace: Na tomto workshopu se seznámíte s linuxovou distribucí Fegora, a to jak s úplnými základy, tak i s pokročilejšími vlastnostmi, jako například OCR nad libovolného okna, a dalšími. Přestavení proběhne za použití nového live CD distribuce Fegora.

Požadavky na účastníky: Chuť něco nového se dozvědět, hlavně o Linuxu a Fegoře jako takové. Zkoušení jiného operačního systému není věc tak úplně jednoduchá, proto tento workshop není pro úplné začátečníky na poli výpočetní techniky. Zkoušení velmi pomůže, pokud si přinesete vlastní notebook,na kterém si Fegoru vyzkoušíte.

Marek Salaba, Zdeněk Bajtl, SONS ČR: Chytré příslušenství k iPhone – workshop verze 5.0

Anotace: Chytré telefony se staly dávno běžným společníkem každého vidícího. Dnes už i velké části zrakově postižených. V minulých čtyřech verzích našeho workshopu jsme si postupně ukázali všemožné příslušenství, které rozšiřuje jejich „chytrost“. Dalo by se říci, že už jsme viděli a doslova si osahali snad vše. Ale není to tak. Trh stále přináší nové a nové příslušenství. Proto si budete moci v našich ukázkách například zandat mobily do různých obalů a pouzder, které je nejenom chrání. Nabíjet je všemožnými způsoby. Ohlídáme si třeba klíče či peněženku. Chytré hodinky budeme ovládat bez dotyku a na ruku si je přichytíme jak funkčními tak i designovými řemínky. Pro dobrou atmosféru si přehrajeme i nějakou hudbu. Pokud do konání workshopu objevíme ještě něco dalšího, tak vám to rádi přivezeme ukázat.

Požadavky na účastníky: Mobilní telefon iPhone či tablet iPad. Není to nutná podmínka, ale jelikož přednášející jsou zaměřeni na Apple produkty, tak o propojení na Android zařízení nejspíš hovořit nebudou. Workshop je primárně určen pro koncové uživatele, tj. zájemce z řad osob se zrakovým postižením.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info