Workshopy jarní Agory 2021

Přihlašování na workshopy

Na workshopy se můžete přihlásit zasláním e-mailu na adresu pavlicek@teiresias.muni.cz. Do e-mailu prosím uveďte seznam workshopů, o které máte zájem.

WinMenu 2 Beletrik – základní seznámení s filozofií a ovládáním programu

Lektor: Michal Jungmann
Termín: pondělí 14. 6. od 19.00
Platforma: Zoom

První webinář ke speciálnímu programu WinMenu 2 Beletrik je určen zájemcům, které zaujala přednáška Michala Jelínka a chtěli by se o programu a jeho možnostech dozvědět více, ale dosud s programem WinMenu nikdy nepracovali. Účastníci webináře předem obdrží odkaz na instalaci časově omezené verze programu a v rámci webináře budou autorem seznámeni s filozofií programu a jeho základním ovládáním, aby mohli začít na svém počítači s programem samostatně pracovat; v návaznosti na webinář bude rovněž možnost individuálně dořešit případné otázky spojené s instalací programu. Předpokládaná délka webináře je 30 až 45 minut. Po získání vlastních zkušeností s programem pak mohou účastníci pokračovat druhým webinářem k WinMenu, ve kterém bude autor odpovídat na otázky uživatelů.


Eureka A4 – fenomén své doby

Lektoři: Roman Kabelka, Josef Konečný
Termín: čtvrtek 17. 6. od 16.00
Platforma: Zoom

V těchto měsících je to přesně 30 let, kdy se v Československu začala prodávat Eureka A4, mikropočítač ušitý na míru uživatelům se zrakovým postižením. Při této příležitosti jsme trochu zavzpomínali na dobu, kdy byla Eureka mezi nevidomými lidmi jedním velkým tématem. Zaznamenali jsme všechno co v té době s Eurekou nějak souviselo -  jak se k nám dosttala až z daleké Austrálie, co uměla, na jakých technologiích byla postavena,  co znamenala pro své uživatele atd.

Tyto informace jsme již na webu zpřístupnili každému, kdo o ně má zájem. V našem workshopu, či spíše besedě, se k této prezentaci vrátíme a budeme si povídat s každým, kdo se o Eurece bude chtít dozvědět více nebo si jen tak zavzpomínat. Velký prostor bude ponechán především vašim dotazům a případným vzpomínkám pamětníků.

WinMenu 2 Beletrik – otázky a odpovědi

Lektor: Michal Jungmann
Termín: pondělí 21. 6. od 19.00
Platforma: Zoom

Druhý webinář ke speciálnímu programu WinMenu 2 Beletrik je určen zájemcům, kteří již s programem pracují – nebo se s ním začali samostatně seznamovat na základě prvního webináře – a mají k programu či jeho ovládání nějaké dotazy. Dotazy bude možné zaslat předem nebo položit živě přímo v rámci webináře. Předpokládaná délka webináře je 30 až 60 minut dle zájmu účastníků a množství dotazů.


Můj den se ZoomTextem

Lektoři: Michal Borek, Martin Plíštil
Termín: úterý 22. 6. od 16.00
Platforma: Zoom

V tomto workshopu si prožijeme jeden fiktivní den se ZoomTextem. Zaměříme se na praktické každodenní využití funkcí ZoomTextu pro získávání informací z internetu. Pro práci na internetu či spíše ve webovém prohlížeči má ZoomText několik nástrojů. Například vyhledávání na stránce, čtení textu hlasem či sledování oblastí. A nakonec jako bonus si ukážeme jak zjistit aktuální čas a datum. Jako webový prohlížeč zde použijeme Microsoft Edge Chromium. Alternativně můžete použít prohlížeč Google Chrome či Mozilla Firefox, ale mějte na paměti, že jednotlivé funkce se mohou měnit v závislosti na prohlížeči. Ještě pro jistotu doplním, že pro správnou funkčnost ZoomTextu je třeba v Microsoft Edge zapnout hardwarovou akceleraci a naopak v Mozille Firefox je třeba hardwarovou akceleraci vypnout.


Psaní Hravě

Lektoři: Markéta Outratová, Jiří Martišek
Termín: čtvrtek 24. 6. od 16.30
Platforma: Zoom

Projektový tým složený ze zástupců společností Transkript online a Psaní Hravě představí online aplikaci pro výuku psaní na klávesnici přístupnou osobám se zrakovým postižením. Účastníci se seznámí s cíli, průběhem a výstupy roční projektové realizace, v jejímž rámci je tato aplikace adaptována a pilotně testována v přímé výuce slabozrakých žáků. Kromě plně přístupného kurzu bude výstupem této realizace metodika určená zejména učitelům běžných škol jako podpůrný didaktický materiál pro výuku žáků příslušného předmětu žáků se zrakovým handicapem. Interaktivní část workshopu bude věnována sdílení zkušeností nevidomých testerů, jimž byla aplikace po několik dní zpřístupněna s cílem otestovat orientaci v prostředí kurzu, vyzkoušet si napsat některá cvičení a samostatně zjistit informace o dosažených výsledcích.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info