Workshopy jarní Agory 2023

Zájemci mají možnost vybrat si maximálně 2 workshopy na sobotu a maximálně 2 workshopy na neděli. Pro účast na jednotlivých workshopech je třeba se zaregistrovat přes stránku Registrace na workshopy jarní Agory 2023.

(Změna programu vyhrazena.)

Nabídka workshopů

Sobota

  1. Toby Mazanec, Praise Kim: Dot Pad: první grafický taktilní display od A do Z
  2. Václav Toul: Datové schránky, Portál občana a Bankovní identita v praxi
  3. Karel Giebisch: Qerko, nečekejte na číšníka
  4. Karel Giebisch: Pište na dotykovém telefonu jako drak. Pište v Braillově písmu pouhým dotykem
  5. Roman Martinovič, Peter Lecký: Corvus 3. generácie – Po 10 rokoch
  6. Radek Seifert, Barbora Bertlová: ATELION vydal další hmatáky pro orientaci, poučení i zábavu
  7. Zdeněk Bajtl: CG Transit - program na jízdní řády. Poznejte ho do hloubky a vytěžte z něj maximum
  8. Benjamin Levíček: Práce na iPadu poslepu
  9. Pavlína Soušková: Cizí jazyky a dnešní technologie
  10. Lukáš Hosnedl: WordPress tajemství zbavený: První krůčky

Neděle

  1. Peter Lecký, Roman Martinovič: Corvus 3. generácie – Ako vyzobať hrozienka z koláča?
  2. Marek Salaba, Zdeněk Bajtl: Chytré příslušenství k iPhone - workshop verze 6.0
  3. Martin Baláž, Jan Pokorný: Strasti a slasti ve Windows 11 a jak na ně s odečítačem NVDA 2023
  4. Benjamin Levíček: Práce na iPadu poslepu
  5. Anna Kötelesová, Jan Valtr: Testovanie aplikácie Raiffeisen banky
  6. Lukáš Hosnedl: WordPress tajemství zbavený: Slasti a strasti blogerských pastí
  7. Michaela Dlhá: OCR nástroje a ich možnosti

Anotace workshopů

Sobota

Toby Mazanec, Praise Kim: Dot Pad: první grafický taktilní display od A do Z

Anotace: Dot Pad je inovativní zařízení pro vzdělávání zrakově postižených, které přináší revoluční přístup k výuce a učení se. Jedná se o první grafický taktilní displej, který umožňuje uživatelům hmatově vnímat obrazy, grafy a další vizuální informace, které by jinak byly pro ně nedostupné. Dot Pad poskytuje zrakově postiženým studentům nové možnosti pro rozvoj jejich schopností a přináší jim větší rovnost v přístupu k vzdělání.

Požadavky na účastníky: zájem o tématiku

Václav Toul: Datové schránky, Portál občana a Bankovní identita v praxi

Anotace: Protože se stále více prosazuje digitalizace státní správy, hodí se mít datovou schránku. Abychom si ji mohli založit sami a nemuseli chodit na poštu, potřebujeme bankovní identitu. K čemu dalšímu se hodí bankovní identita, si ukážeme na workshopu.

Požadavky na účastníky: Zkušenost s internetovým nebo mobilním bankovnictvím. Kdo si chce vyzkoušet přímo u sebe, jak identita funguje, potřebuje vlastní mobilní zařízení s nastaveným bankovnictvím.

Karel Giebisch: Qerko, nečekejte na číšníka

Anotace: Poznejte mobilní aplikaci Qerko, která zvláště nám zrakově hendikepovaným, usnadní placení v gastro podnicích. Na workshopu zjistíte:

  • Co je to Qerko a jak funguje
  • Qerko si zprovozníte a seznámíme se s rozhraním mobilní aplikace
  • Na zkušebním QR čipu si můžete vyzkoušet platbu na nečisto
  • Zodpovím všetečné dotazy

Požadavky na účastníky: Vlastnit a umět ovládat chytrý mobilní telefon. iPhone nebo Android.

Karel Giebisch: Pište na dotykovém telefonu jako drak. Pište v Braillově písmu pouhým dotykem

Anotace: Pokořte psaní na dotykové klávesnici chytrého telefonu. Naučte se psát rychle a efektivně. Pomocí Braillského vstupu. V rámci tohoto workshopu budete mít možnost seznámit se s psaní Braillem na displeji chytrého telefonu, pochopit, jak psaní Braillem na dotykovém telefonu funguje a zjistit, jak jej využívat. Jednou vyzkoušíte, pochopíte a nebudete už chtít psát jinak. Mluvím z vlastní zkušenosti. Psaní Braillem je efektivní a velice rychlé.

Požadavky na účastníky: Vlastnit iPhone nebo Android a umět s ním pracovat. U Androidu zařízení alespoň s Androidem 12. Základní znalost Braillova písma pro ty, kdo budou chtít tímto způsobem psát. Vítáni jsou i ti účastníci, kteří Braillovo písmo neovládají, ale zajímají se o to, jak tato metoda funguje. Třeba lektoři z TyfloCenter nebo SONS.

Roman Martinovič, Peter Lecký: Corvus 3. generácie – Po 10 rokoch

Anotace: Aplikačný set Corvus na sprístupnenie mobilných telefónov s OS Android v tomto roku oslavuje 10 rokov svojho vývoja. Kam sa za tento čas dostal? Čo všetko dnes prináša? Ako vie svojim používateľom uľahčiť a zefektívniť ich každodenný život a priblížiť ich viac k vidiacim rovesníkom? Na tieto otázky odpovieme v rámci 60 min. sobotňajšieho workshopu. Zameriame sa pri tom aj na novinky posledných verzií a Corvus predstavíme nie len ako set aplikácií zasadených do jednotného prostredia, ale aj ako plnohodnotný čítač Android prostredia a aplikácií tretích strán. Dokážeme vám, že Corvus predstavuje riešenie, ktoré uspokojí naozaj širokú škálu používateľov od začiatočníkov, až po pokročilých. Tiež predstavíme ako medzi sebou používatelia Corvusu môžu zdieľať užitočný obsah a navzájom si pri práci s mobilom pomáhať (a to i na diaľku, bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú).

Viete napr. že Corvus má mimoriadne prepracovaný systém používateľskej podpory a skvelú databanku veľkého množstva tutoriálov, ktoré vás povedú každým krokom? Viete, že obsahuje hneď niekoľko klávesníc, vrátane mimoriadne obľúbenej braillovskej, ale zapisovať a ovládať vybrané funkcie je možné tiež hlasom? Viete, že umožňuje OCR, vylepšili sme veľmi i rozpoznávanie označených predmetov a používatelia zo Slovenska dnes rozpoznávajú desiatky účteniek zo slovenských obchodov denne? Aj o tomto a mnohom ďalšom budeme hovoriť a samozrejme si aj v praxi mnohé odskúšate.

Tento workshop je teda predovšetkým určený pre tých, čo sa chcú dozvedieť viac o novinkách v Corvuse, ale aj pre tých, čo o Corvuse ešte nepočuli, alebo počuli, no bolo to už dávno a chcú získať prehľad o tom, čo to vlastne Corvus je a kam sa za 10 rokov svojho vývoja dostal. Zároveň upozorňujeme, že pre pokročilých čítačiarov (bez ohľadu na to, či sú zameraní na Corvus alebo nie) môže byť zaujímavý aj nedeľný 120 minútový workshop s podtitulom: „Ako vyzobať hrozienka z koláča?“

Každý z účastníkov ktoréhokoľvek nášho workshopu o Corvuse dostane možnosť získať od nás platenú licenciu novopripravovanej verzie Corvusu vo variante Effective (s viazanosťou na zariadenie a kompletnou funkcionalitou) úplne zdarma.

Požadavky na účastníky: Požiadavky žiadne - Tento workshop je predovšetkým určený pre tých, čo sa chcú dozvedieť viac o novinkách v Corvuse, ale aj pre tých, čo o Corvuse ešte nepočuli, alebo počuli, no bolo to už dávno a chcú získať prehľad o tom, čo to vlastne Corvus je a kam sa za 10 rokov svojho vývoja dostal.

Radek Seifert, Barbora Bertlová: ATELION vydal další hmatáky pro orientaci, poučení i zábavu

Anotace: Účastníky workshopu seznámíme s nejnovějšími čísly hmatáků: mapou spolkových zemí Německa, bludišti pro prsty, českými mincemi a především s nejnovějším, desátým vydáním hmatáku, které obsahuje ukázku haptické mapy Loretánského náměstí v Praze. Hmatáky vydává ATELION, integrální součást Střediska ELSA pražského ČVUT.

Požadavky na účastníky: Zájem o hmatovou grafiku.

Zdeněk Bajtl: CG Transit - program na jízdní řády. Poznejte ho do hloubky a vytěžte z něj maximum

Anotace: Aplikace CG Transit, jedna s nejpřístupnějších aplikací pro jízdní řády. Ukážeme si, co vše umí, jak ho efektivně ovládat. V praktických ukázkách si sami vyzkoušíte jeho možnosti, včetně služeb vhodných pro zrakově postižené jako je vystupuj, přestupuj a případně pomoc pro nastupuj. :-) Pokud zbyde čas, podíváme se i na jiné aplikace, abychom je mohli spolu porovnat. Workshop je určen pro uživatele telefonů iPhone.

Požadavky na účastníky: Nejlépe s sebou svůj iPhone.

Benjamin Levíček: Práce na iPadu poslepu

Anotace: Chtěli byste se dozvědět více o tom, jak se dá jablečným tabletem perfektně doplnit či dokonce nahradit počítač? Pro koho je takováto volba správná, pro koho nikoli a co vůbec práce s iPadem obnáší? Pak jste vítáni na mém workshopu, který se touto problematikou bude zabývat. Čeká na vás porovnání s macOS a Windows, vhled do práce s kancelářskými aplikacemi, vypíchnutí výhod i přístupnostních problémů či spoustu praktických ukázek. A předem vám mohu říci, že já jsem jakožto student, redaktor i amatérský hudební skladatel počítač již více než tři roky nepotřeboval.

Požadavky na účastníky: Dobrá nálada, úsměv na tváři a chuť načerpávat nové informace. Vlastníkům iPadu s klávesnicí doporučuji přinést i své vlastní zařízení, není to však podmínkou k účasti na workshopu.

Pavlína Soušková: Cizí jazyky a dnešní technologie

Anotace: Chcete nebo potřebujete občas pracovat s cizojazyčnými materiály, něco si přeložit nebo byste konečně rádi zdokonalili své jazykové schopnosti? V tomto workshopu se dozvíte o současných nástrojích, které vám s tím pomohou! Formou diskuse pod vedením zkušené překladatelky a lektorky jazyků si společně představíme možnosti, jaké se (nejen) člověku se zrakovým postižením nabízí na poli digitálních nástrojů pro překlad, práci s cizojazyčným materiálem a v oblasti jazykové výuky. Vítáni jsou jak zkušení uživatelé, tak nováčci. 

Požadavky na účastníky: Zájem o téma.

Lukáš Hosnedl: WordPress tajemství zbavený: První krůčky

Anotace: Přestože jsou v dnešní době staré dobré blogy už pomalu na ústupu, snad s výjimkou těch specializovaných či odborných, díky stále většímu rozmachu sociálních sítí a možná i díky stále menšímu zájmu široké veřejnosti o získávání informací textovou formou, mezi zrakově postiženými je, jak jistě víte, jejich čtení stále poměrně oblíbené a vděčné, snad pro dobrou přístupnost a intuitivní přehlednost příspěvků ve formátu blogu.
Pokud jste si už někdy alespoň pohrávali s nápadem, že byste se do psaní vlastního blogu sami časem rádi pustili, ale zatím vůbec netušíte, jak začít, případně tušíte, ale máte z toho obavy, můj workshop by pro vás mohl být tím pravým.
Podíváme se společně na úplné základy nejrozšířenějšího a nejpopulárnějšího redakčního systému WordPress, silného, a přesto poměrně snadno použitelného a především dobře přístupného nástroje, s jehož pomocí si skutečně téměř každý, kdo má dost času, odhodlání a dobrých nápadů, o čem psát, může založit vlastní osobní blog. A možná i rychleji a jednodušeji, než byste čekali!
Formou intenzivní, ale i praktické přednášky se dozvíte, co budete potřebovat k tomu, abyste si mohli vytvořit základní jednoduchý blog a začít na něj rovnou psát, bez přílišných technikálií. V ideálním případě budete z workshopu odcházet s jasnou představou, co a jak, abyste se do toho mohli po Agoře sami doma už skutečně hned pustit.

Požadavky na účastníky: Zběhlost a jistota v mírně pokročilém používání vašeho zvětšovacího nebo odečítacího softwaru, a to především v prostředí běžného webového prohlížeče (workshop nedoporučuji uživatelům, kteří se např. teprve učí s počítačem pracovat nebo se nikdy v jeho používání nedostali dál než ke čtení e-mailů apod.). Dál už vám bude stačit jen zájem o probírané téma, chuť se učit nové věci, dobrá nálada a zvídavé otázky. :-) Určité povědomí o tom, jak fungují webové stránky, či o jazyce HTML, je výhodou, ale rozhodně ne nutností. Těm, kdo to s blogováním myslí vážně, doporučuji dobrou znalost české gramatiky a pravopisu a jazykový cit, ale to budeme moci posoudit až po workshopu. :-)

Neděle

Peter Lecký, Roman Martinovič: Corvus 3. generácie – Ako vyzobať hrozienka z koláča?

Anotace: Predstavíme vám aplikačný set Corvus na sprístupnenie mobilných telefónov s OS Android tak, ako ho pozná len málo kto. Letmo preletíme novinky predchádzajúcich verzií, no predovšetkým sa zameriame na všemožné vychytávky, pre ktoré sa oplatí o Corvuse uvažovať. Budete si mať možnosť vyskúšať, prečo je Corvusácka braillovská klávesnica u jej používateľov tak obľúbená, predvedieme vám možnosti Corvusáckej svojpomocnej siete, kde nevidiaci môžu medzi sebou zdieľať zaujímavý obsah aj si na diaľku pomáhať, no čas venujeme aj inovatívnym riešeniam v Corvus Čítači obrazovky, ktoré nenájdete v žiadnom inom, alebo ktoré riešime tak povediac po svojom. Vďaka Corvusu totiž budú môcť najmä brailisti už čoskoro svoj smartfón ovládať a internet na ňom prezerať veľmi podobne, ako keď ovládajú svoj osobný počítač s NVDA, či Jawsom (prostredníctvom klávesových skratiek). Občas sa stretávame s nevidiacimi a slabozrakými, ktorí o Corvuse čosi málo počuli a majú o ňom mylnú predstavu ako o akejsi nadstavbe Androidu s prilepeným jednoduchým čítačom. Aby sme vám ukázali, že to tak nie je, predstavíme vám netradičné scenáre použitia Corvusu, kde sa zameriame nie len na efektívnu kombináciu Corvus Prostredia a Corvus Čítača, ale ukážeme vám aj spôsoby ako používať Corvus prioritne ako čítač bez nutnosti využívania nášho launchera a našich vlastných aplikácií Corvus Prostredia. Prípadne ako si z Corvus koláča vyzobať len pomyselné hrozienka a využívať ich napr. aj s iným ako našim čítačom (napr. našu obľúbenú braillovskú, či 3x4 klávesnicu, alebo vybrané aplikácie).

Na rozdiel od sobotňajšieho 60 min. workshopu s podtitulom „Po 10 rokoch“ určeného skôr začiatočníkom, alebo záujemcom o všeobecnejší prehľad o funkciách Corvusu, je tento workshop teda skôr zameraný na pokročilých používateľov mobilných telefónov. Mimoriadne vhodný nie je len pre našich dlhoročných používateľov, ale hlavne pre tých, čo Corvus zatiaľ neobjavili, alebo ho skúšali v minulosti a dnes úplne netušia, kam až pokročil. Dokonca by mohol osloviť aj iPhonistov už len pre to, aby mohli porovnať, čo je v súčasnej dobe s čítačom na Androide voči jablkovému čítaču možné. Našim cieľom nie je presvedčiť vás o tom, že sme to najlepšie riešenie. Naším cieľom je ukázať vám, aké Corvus poskytuje možnosti a ako ich využiť pri plnom rešpekte, že mnoho nevidiacich už svoje primárne riešenie na sprístupnenie smartfónov vybrané má.

Každý z účastníkov ktoréhokoľvek nášho workshopu o Corvuse dostane možnosť získať od nás platenú licenciu novopripravovanej verzie Corvusu vo variante Effective (s viazanosťou na zariadenie a kompletnou funkcionalitou) úplne zdarma.

Požadavky na účastníky: Tento workshop je zameraný skôr na pokročilejších používateľov mobilných telefónov. Mimoriadne vhodný nie je len pre našich dlhoročných používateľov, ale hlavne pre tých, čo Corvus zatiaľ neobjavili, alebo ho skúšali v minulosti a dnes úplne netušia, kam až pokročil. Dokonca by mohol osloviť aj iPhonistov už len pre to, aby mohli porovnať, čo je v súčasnej dobe s čítačom na Androide voči jablkovému čítaču možné.

Marek Salaba, Zdeněk Bajtl: Chytré příslušenství k iPhone - workshop verze 6.0

Anotace: Chytré telefony se staly dávno běžným společníkem každého vidícího. Dnes už i velké části zrakově postižených. V minulých pěti verzích našeho workshopu jsme si postupně ukázali všemožné příslušenství, které rozšiřuje jejich "chytrost". Dalo by se říci, že už jsme viděli a doslova si osahali snad vše. Ale není to tak. Trh stále přináší nové a nové příslušenství. Nechte se překvapit co vám ukážeme tentokrát.

Požadavky na účastníky: Mobilní telefon iPhone či tablet iPad. Není to nutná podmínka, ale jelikož přednášející jsou zaměřeni na Apple produkty, tak o propojení na Android zařízení nejspíš hovořit nebudou. Workshop je primárně určen pro koncové uživatele, tj. zájemce z řad osob se zrakovým postižením.

Martin Baláž, Jan Pokorný: Strasti a slasti ve Windows 11 a jak na ně s odečítačem NVDA 2023

Anotace: Pojďme se podívat na Windows 11 za pomoci odečítače obrazovky NVDA 2023, jestli nám, nevidomým uživatelům, přinášejí něco pozitivního nebo při jejich používání v nás časem budou vyvolávat jen smutné vzpomínky na ""staré dobré desítky"". My jsme optimističtía na našem prakticky zaměřeném workshopu na nich tedy určitě něco dobrého najdeme. Rádi tímto chceme navázat na naše obdobná témata, ve kterých jsme se zaměřovali na přístupnost Windows s odečítačem NVDA posledních verzí a v praxi ověřené doplňky rozšiřující funkce tohoto odečítače.

Požadavky na účastníky: Práce na PC s OS Windows a s jakýmkoli odečítačem obrazovky za pomoci klávesnice na základní úrovni

Benjamin Levíček: Práce na iPadu poslepu

Anotace: Chtěli byste se dozvědět více o tom, jak se dá jablečným tabletem perfektně doplnit či dokonce nahradit počítač? Pro koho je takováto volba správná, pro koho nikoli a co vůbec práce s iPadem obnáší? Pak jste vítáni na mém workshopu, který se touto problematikou bude zabývat. Čeká na vás porovnání s macOS a Windows, vhled do práce s kancelářskými aplikacemi, vypíchnutí výhod i přístupnostních problémů či spoustu praktických ukázek. A předem vám mohu říci, že já jsem jakožto student, redaktor i amatérský hudební skladatel počítač již více než tři roky nepotřeboval. Zájemcům o tento workshop doporučuji, aby dorazili i v sobotu, nedělní workshop bude na ten sobotní navazovat.

Požadavky na účastníky: Dobrá nálada, úsměv na tváři a chuť načerpávat nové informace. Vlastníkům iPadu s klávesnicí doporučuji přinést i své vlastní zařízení, není to však podmínkou k účasti na workshopu.

Anna Kötelesová, Jan Valtr: Testovanie aplikácie Raiffeisen banky

Anotace: Počas workshopu by sme sa individuálne s účastníkmi porozprávali o ich skúsenosti s bankovými aplikáciami a otestovali prototyp mobilnej aplikácie Raiffeisen banky.

Požadavky na účastníky: Prosíme účastníkov, aby si priniesli mobilný telefón a príslušenstvo k nemu, ak nejaké používajú. Okrem ľudí s ťažkým zrakovým postihnutím uvítame aj ľudí s menšou mierou hendikepu - farbosleposťou alebo inou ľahšou poruchou zraku.

Lukáš Hosnedl: WordPress tajemství zbavený: Slasti a strasti blogerských pastí

Anotace: Tento workshop je určen těm účastníkům, kteří už s WordPressem mají alespoň nějaké praktické zkušenosti a v ideálním případě už vlastní blog provozují. Workshop bude veden spíše jako praktická diskuze se zaměřením na vaše konkrétní otázky či problémy a s možností zacházet i do větších detailů. Člověk nikdy neví, jestli už stejný problém neřešil někdo dříve nebo kdy se řešení, které vy potřebujete právě teď, může v budoucnu hodit někomu dalšímu. Těším se, s čím přijdete a co se od sebe všichni navzájem dozvíme. :-)

Požadavky na účastníky: Aktivní znalost WordPressu a praktické zkušenosti s jeho používáním alespoň na základní úrovni, v ideálním případě vlastní fungující blog, i kdyby třeba jen s jedním dvěma články. :-)​​

Michaela Dlhá: OCR nástroje a ich možnosti

Anotace: Radi by ste si bez pomoci prečítali došlú poštu? Potrebujete zistiť názov knihy, balíčkov s korením, alebo vám na bráne pribudol oznam a vy potrebujete zistiť, čo sa v ňom píše? Predstavíme si niekoľko OCR nástrojov, ktoré stačí nainštalovať do mobilného telefónu a ktoré vám s tým pomôžu. Keďže každý z nástrojov ponúka aj iné funkcie, porovnáme ich medzi sebou, aby ste zistili, ktorý z nich je práve pre vás ten najvhodnejší. Spoločne sa zoznámime s aplikáciami Envision AI, Google Lookout, Legere Scanner a Seeing Assistant Home.

Požadavky na účastníky: Prineste si, prosím, vlastný smartfón a slúchadlá.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info