Workshopy jarní Agory 2025
Sobotní workshopy proběhnou v časech 14:00 až 15:00 a 15:15 až 16.15, nedělní pak 9.30 až 11.30, 12.30 až 14.30.
Pokud máte o účast na některém z workshopů zájem, nezapomeňte se registrovat.
Sobota 17. 5. 2025
Představení a práce s mini počítači značky GPD pocket
Lektor: Jiří Holzinger
Anotace workshopu: Účastníkům workshopu představím mini výkoná pc značky gpd pocket verzi 3 a novou verzi 4, která vyšla letos v lednu. Počítače jsou vhodné i pro uživatele se zrakovým postižením, mají hmatnou a dostatečně velkou klávesnici, jsou dostatečně výkoné a snadno se přenáší. Účastníci si vyzkouší ovládání počítačů v operačním systému Windows i Linux a na jednom z PC si zkusí i nastavení systému BIOS.
Požadavky na účastníky: Znalost počítačové klávesnice a aktivní zájem o problematiku.
Skype končí. Čím ho nahradit?
Lektor: Karel Giebisch
Anotace workshopu: Microsoft oznámil konec oblíbené komunikační platformy Skype. S tímto oznámením se na e-mailových konferencích pro zrakově hendikepované rozhořela zajímavá diskuze, kde všichni hledali nějaké vhodné alternativy. Vy už hledat nemusíte. Přihlaste se na tento workshop a spolu si odpovídající alternativy projdeme. Zaměříme se na: # WhatsApp ale jen okrajově, protože ten asi většina nebo všichni znáte a používáte # Projdeme si komunikační platformy Signal, Zoom, Google Meet a Microsoft Teams, prozradíme si jejich výhody a nevýhody # V závěru zavedeme diskuzi, kde probereme, která platforma se vám jeví nejlépe a proč
Požadavky na účastníky: Základní znalosti s prací na PC v operačním systému Windows nebo základní znalosti ovládání chytrého mobilního telefonu Apple nebo Android.
Pište na dotykovém displeji rychle a efektivně. Braillem
Lektor: Karel Giebisch
Anotace workshopu: "Tento workshop byl velice populární, proto si jej dovolím zopakovat. Ovládáte Braillovo písmo a vlastníte dotykový chytrý mobilní telefon s Applem nebo s Androidem? Pak si usnadněte psaní na dotykovém displeji pomocí Braillské klávesnice. Je to rychlé, efektivní a v rychlosti psaní snadno předeženete i vidící uživatele chytrých mobilních telefonů. Jakmile si tento způsob psaní osvojíte, nebudete už psát na svém telefonu jinak. je konec diktování zpráv nebo pomalého psaní výběrem znaků na dotykové klávesnici. Naučím vás psát Braillem. Obsah workshopu: # Seznámení s braillskou klávesnicí na dotykovém displeji a úvodní nastavení # Osvojení si psaní Braillem #Základní úkony práce s textem jako je mezerník, řádkování, mazání znaků, slov
Požadavky na účastníky: Elán a odhodlání se naučit něčemu novému. Znalost Braillova písma a vlastnění chytrého mobilního telefonu s Applem nebo s Androidem.
AI asistent pro použití služeb Haptických Map
Lektor: Algis Skriabin
Anotace workshopu: Prezentace obhájené diplomové práce, která řeší výzvu umožnit zrakově postiženým uživatelům samostatné využívání služeb poskytovaných webovou stránkou hapticke.mapy.cz, která nabízí haptické mapy určené pro vnímání hmatem. V současné době mají zrakově postižení uživatelé potíže při výběru potřebných mapových listů a spoléhají se na pomoc vidících kvůli nepřístupnému výběrovému procesu. Pro řešení tohoto problému byla navržena webová chatovací aplikace s AI asistentem od OpenAI, která má pomoci s výběrem a objednáváním map. Bude prezentována MVP verze aplikace.
Požadavky na účastníky: Preference účastníků, kteří mají zkušenosti s haptickými mapami.
CodeJumper – fyzický programovací jazyk pre nevidiacich
Lektorka: Ľudmila Jašková
Anotace workshopu: Budete mať možnosť zoznámiť sa s fyzickým programovacím jazykom Code Jumper (codejumper.com) vhodným pre nevidiacich žiakov základnej školy. Tento programovací jazyk si nevyžaduje žiadne znalosti práce s počítačom, dokonca ani schopnosť písať na klávesnici. Program sa vytvára spájaním modulov do súvislých vlákien. Výsledkom programu je sekvencia zvukov, ktoré môžu vytvoriť melódiu, riekanku alebo zvukový príbeh. Pripravili sme pre Vás atraktívne aktivity zamerané na osvojenie základných programátorských pojmov zábavným spôsobom. Workshop je určený pre nevidiacich žiakov od 7 do 15 rokov, ale aj pre ich učiteľov, asistentov učiteľa a rodinných príslušníkov.
Požadavky na účastníky: Žiadne. Nevyžaduje sa znalosť práce s počítačom. Workshop je vhodný pre nevidiacich žiakov od 7 do 15 rokov, ale aj pre ich učiteľov, asistentov učiteľa a rodinných príslušníkov.
Jak v KDD na nové audio dokumenty a nové časopisy
Lektor: Zdeněk Bajtl
Anotace workshopu: V KDD máme nově Časopisy Zora text i zvuk, Filmy s komentářem a další zvukové materiály. Jak efektivně s knihovnou nově pracovat, kde se dané dokumenty nalézají, jak v nich vyhledávat, číst je i poslouchat. Včetně práce s přehrávačem pomocí klávesnice. To vše přes web kdd.cz a m.kdd.cz. Rádi pomůžeme i uživatelům telefonu BlindShell, jak v jeich telefonu s těmito novinkami pracovat.
Požadavky na účastníky: "Uživatel by měl být čtenářem KDD. S sebou měl mobilní telefon či notebook. Samostatně uměl ovládat svůj screenreader. Napsal dopředu, o které rozhraní má zájem: klasické kdd.cz, mobilní m.kdd.cz nebo BlindShell.
Sportujeme na papíře
Lektoři: Radek Seifert, Petr Červenka
Anotace workshopu: Hmaták je hmatový leták Střediska ELSA ČVUT, díky kterému se můžete už více jak dva roky potkat se s hmatovou grafikou a Brailleovým písmem. Tentokrát bychom Vám rádi nabídli možnost projít se po fotbalovém hřišti, tenisovém kurtu a sklouznout se na ledové ploše. Vedle toho si proběhnete celou trať Velké pardubické, zastřílíte si na střelnici ve Vysočina aréně a projedete se po Masarykově okruhu - klidně i v protisměru. A to vše prsty na papíře!
Požadavky na účastníky: Nutná znalost Brailleova bodového písma.
WinMenu 2 Beletrik – praktický pomocník nejen pro začátečníky
Lektor: Michal Jungmann
Anotace workshopu: Prostor pro praktické seznámení s novou verzí známého programu pro práci s texty a jednoduchý přístup do digitálních knihoven pro zrakově postižené. Kam se WinMenu posunulo za posledních 5 let a proč by o něm měli uvažovat i ostřílení borci? Kdo je ten Beletrik v názvu? Jak může jedna aplikace vyhovovat zároveň začátečníkům i pokročilým uživatelům? Tyto i další vaše otázky z pléna budete moci probrat přímo s autorem programu.
Požadavky na účastníky: Při registraci workshopu prosím uveďte, jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti s programem WinMenu 2 Beletrik a co byste se během workshopu chtěli nového dozvědět. Děkujeme.
Biped NOA: asistivní technologie pro snadnější mobilitu a orientaci
Lektor: Kamil Korotnoky
Anotace workshopu: Chytré technologie jako smartphony používáme každý den. Vývoj v oblasti umělé inteligence a robotiky otevírá nové možnosti i v asistivních technologiích – zjednodušuje práci, studium, cestování i trávení volného času, a pomáhá k větší samostatnosti. Ale jak se bezpečně dostat z bodu A do bodu B, pokud jste zrakově postižený? Biped NOA pomáhá s orientací a mobilitou v neznámém prostředí – díky kamerám, umělé inteligenci a GPS včas upozorní na překážky, ať už jsou to schody, dopravní značky nebo větve. Přijďte na workshop a vyzkoušejte si Biped NOA na vlastní kůži. Ukážeme vám, jak může pomoci na cestě do školy, do práce nebo třeba jen do vaší oblíbené kavárny.
Požadavky na účastníky:Žádné specifické
Tactonom Reader: Asistivní technologie, která zpřístupňuje grafické informace nevidomým studentům
Lektor: Kamil Korotnoky
Anotace workshopu: Moderní technologie mění způsob, jakým se děti učí – a to platí i pro zrakově postižené studenty. Díky asistivním technologiím se jim otevírají nové možnosti, jak samostatně poznávat svět a zapojit se do výuky. Tactonom je inovativní pomůcka, která pomáhá zrakově postiženým dětem nejen ve školní lavici, ale i mimo ni. Zpřístupňuje grafické učební podklady a 3D modely obohacené o audio výstupy, což studentům umožňuje lepší zapojení do školních aktivit. Díky ProBlind knihovny je navíc tvorba výukových materiálů jednodušší než kdy dřív. Učitelé mají k dispozici přes 3000 volně dostupných šablon pro různé předměty – matematika, zeměpis, biologie a další – vhodných pro všechny věkové skupiny, od mateřské školy po střední. Přijďte na workshop a uvidíte, jak Tactonom funguje v praxi.
Požadavky na účastníky:Žádné specifické
Virtuální realita – nástroj pro zvyšování povědomí veřejnosti o zrakovém postižení
Lektor: Svatoslav Ondra
Anotace workshopu: Jednou z technických možností jak veřejnosti přiblížit dopady zrakového postižení v běžných životních situacích a na jaké bariéry lidé se zrakovým postižením narážejí, je simulace pomocí virtuální reality. S partnery z řecké Egejské univerzity jsme vytvořili aplikaci pro brýle virtuální reality (tzv. VR headsety), které umožní vstoupit například do obchodu, do galerie, připravit si jídlo v kuchyni nebo použít bankomat. V těchto prostředích se uživatel virtuálně pohybuje se simulovanými zrakovými omezeními, která jsou obvyklá pro vybrané druhy zrakového postižení, a zažije tak běžnou realitu zrakově postiženého. Workshop je připraven primárně pro kolegy bez zásadního zrakového postižení, kteří se v oboru jakkoli pohybují, vítáni jsou však i účastníci s lehčím zrakovým handicapem.
Požadavky na účastníky: Žádné specifické
Neděle 18. 5. 2025
Azul - hmatová desková hra
Lektorka: Eliška Jarošová
Anotace workshopu: Na trhu hmatových deskových her chybí takové, které jsou určeny pro náročnější hráče. Adaptace společenské hry AZUL tuto podmínku splňuje! Díky možnostem 3D tisku vznikla nová verze hry, kterou spolu mohou hrát vidící, slabozrací i zcela nevidomí hráči. Všechny části hrací desky včetně kamenů jsou hmatově i kontrastně odlišené. V našem workshopu si můžete hru nejen osahat, ale i zahrát.
Požadavky na účastníky: Nadšení pro hraní her
Chytré příslušenství k iPhone - workshop verze 7.0
Lektoři: Marek Salaba, Zdeněk Bajtl
Anotace workshopu: Chytré telefony se staly dávno běžným společníkem každého vidícího. Dnes už i velké části zrakově postižených. V minulých šesti verzích našeho workshopu jsme si postupně ukázali všemožné příslušenství, které rozšiřuje jejich "chytrost". Dalo by se říci, že už jsme viděli a doslova si osahali snad vše. Ale není to tak. Minulý rok jsme si dali pauzu a tak trh mohl přinést nové a další příslušenství. Nechte se překvapit co vám ukážeme tentokrát.
Požadavky na účastníky: Mobilní telefon iPhone či tablet iPad. Není to nutná podmínka, ale jelikož přednášející jsou zaměřeni na Apple produkty, tak o propojení na Android zařízení nejspíš hovořit nebudou. Workshop je primárně určen pro koncové uživatele, tj. zájemce z řad osob se zrakovým postižením.
Moderní AI nástroje a jejich efektivní využití (nejen) se zrakovým postižením
Lektoři: Pavlína Soušková, Radim Velička
Anotace workshopu: O umělé inteligenci dnes slýcháváme ze všech stran, a to ať už se jedná o práci s textem, popis či generování obrázků nebo o prosté usnadnění práce s informacemi. V tomto workshopu se dozvíte, jaké nejnovější nástroje umělé inteligence máme k dispozici a jak nám jako uživatelům se zrakovým postižením mohou usnadnit život. Představíme a vyzkoušíme si nejnovější funkce dostupné v ChatGPT, nástroj Perplexity AI a podělíme se o tipy a triky, jak s AI nástroji dosahovat co nejlepších výsledků. Vítáni jsou všichni, kteří mají zájem objevovat to, co se ještě před pár lety zdálo nedosažitelné, a zároveň se nebojí experimentovat.
Požadavky na účastníky: Znalost práce na mobilním zařízení, ideálně vlastní mobilní zařízení s nainstalovanými aplikacemi ChatGPT a Perplexity AI (instalace aplikací výhodou, ne podmínkou. Více technických informací včetně případné pomoci s instalací obdrží účastníci před workshopem.
AI & robotika: Nová éra asistivních technologií
Lektor: Kamil Korotnoky
Anotace workshopu: Ať už si to uvědomujeme nebo ne, svět se pomalu mění. Umělá inteligence a robotika jsou čím dál víc součástí našeho života – a stále výrazněji zasahují také do oblasti asistivních technologií. V rámci workshopu představíme Biped NOA – pomůcku, která usnadňuje mobilitu a orientaci, Envision Glasses – chytré brýle pro čtení i ručně psaného textu, popis okolí, rozpoznávání osob a mnoho dalšího, a BlindShell Classic 3 – mobilní telefon pro nevidomé a zrakově postižené, který je kompatibilní se zařízením ARxVision. Jak si představujete ideální pomůcku? Přijďte na workshop a pojďme se společně pobavit o možnostech, které dnešní asistivní technologie nabízejí, jak vám mohou pomoci – a co by ještě mohly umět.
Požadavky na účastníky: Žádné specifické
Upravme si Windows 11 pro práci s odečítačem a taky možná k obrazu svému; jako bonus přijdou nové doplňky pro NVDA
Lektoři: Martin Baláž, Jan Pokorný
Anotace workshopu:Zveme vás na další z našich workshopů zaměřených na používání Windows 11 s odečítačem obrazovky. Tento systém se stále vyvíjí, ovšem ne vždy ve prospěch přístupnosti pro nevidomé. Seznámíme vás s nástrojem, který má potenciál pomoci při optimálním nastavení současné verze tohoto operačního systému. Nezapomeneme ani na další tipy na některé doplňky pro oblíbený freewarový odečítač NVDA. Jako vždy budeme rádi za diskuzi k těmto tématům.
Požadavky na účastníky: Základní až mírně pokročilá práce s OS Windows a odečítačem obrazovky
Pokročilá navigace s NVDA: Ovládněte i zdánlivě nepřístupné aplikace
Lektor: Lukáš Hosnedl
Anotace workshopu:Znáte pojmy jako objektová navigace, čtecí kurzor, kurzor myši nebo prohlížení obrazovky? Pokud ne, nebo vám zatím přijdou spíš abstraktní a možná i děsivé, nebo pro ně zatím nemáte moc využití, tento workshop může být vhodný právě pro vás. Zjistíte, že se těchto pokročilých funkcí NVDA nemáte proč bát, že vlastně nejsou až tak složité a že vám naopak mohou otevřít některé nové brány, které dosud zůstávaly zavřené, nebo byly pootevřené jen na tak úzkou škvírku, že jste se jimi nedokázali protáhnout, i když jste se třeba snažili. Díky těmto funkcím zjistíte, že pracovat i s některými programy nebo weby, které jste dosud považovali za naprosto nepřístupné, může být přece jenom jednodušší, než byste čekali. Proč se dobrovolně připravovat o informace, které jsou nám volně k dispozici doslova na dosah ruky, jen proto, že neovládáme všechny možnosti, které nám naše technologie nabízí? Tak nechte obavy i nejistotu doma a přijďte se společně naučit, jak pokořit i ty části mapy NVDA, kde zatím bylo napsáno jenom hrozivé "Zde jsou lvi".
Požadavky na účastníky: Tento workshop není určen příležitostným uživatelům NVDA. Je vhodné, abyste NVDA používali jako svůj primární odečítač na Windows aspoň do té míry, že si jste jisti základními funkcemi, které ke své práci potřebujete, a základním ovládáním aplikací a webů, se kterými běžně pracujete. Měli byste spolehlivě ovládat aspoň základní klávesové zkratky NVDA, měli byste s ním běžně číst e-maily, procházet webové stránky a třeba i ovládat základní kancelářskou práci.
Registrace na workshopy
Registrace na workshopy jarní Agory 2025 byla ukončena. Děkujeme za zájem.