Workshopy jarní Agory 2024

Sobotní workshopy proběhnou v časech 14:00 až 15:00 a 15:15 až 16.15, nedělní pak 9.30 až 11.30, 12.30 až 14.30.

Pokud máte o účast na některém z workshopů zájem, nezapomeňte se registrovat.

Jaké workshopy jsme si pro vás letos připravili?

Sobota 18. 5. 2024

Konfigurační profily NVDA: Málo známé možnosti efektivní práce s odečítačem

Lektoři: Jaromír Tichý, Klára Šubrová

Anotace workshopu: Odečítač NVDA máme (já i moje kamarádka Klára Šubrová) opravdu rádi. Pomáhá nám každý den překonávat překážky, které souvisejí s tím, že máme zrakové postižení. Před několika roky jsem objevil díky nahrávce pana Rosíka málo známou funkci NVDA, jedná se o tzv. Konfigurační profily. Rozhodl jsem se, že jejich fungování rozluštím. Pochopit informace, které souvisejí s konfiguračními profily, bylo opravdu obtížné. Do analýzy fungování konfiguračních profilů jsem se proto nepustil sám, požádal jsem o pomoc svou kamarádku a velkou fanynku NVDA Kláru Šubrovou. Poté, co jsme si konfigurační profily vyzkoušeli, jsme zjistili, že nám poskytly nové možnosti využití odečítače NVDA. Pokud se zúčastníte našeho workshopu, naučíte se s konfiguračními profily NVDA pracovat. Věříme, že si vyberete minimálně jeden typ profilu, který vám bude pomáhat a ze kterého budete mít radost.

Požadavky na účastníky: Workshop je určen pro mírně pokročilé a pokročilé uživatele NVDA. Pokud umíte s NVDA obsluhovat email, pracovat ve více počítačových programech a zároveň se pohybujete na internetu alespoň na některých webových stránkách, máte dostatečné předpoklady se workshopu zúčastnit. V případě, že s NVDA programujete, stříháte hudbu či jej využíváte v mnoha oblastech, těšíme se moc na vaše zkušenosti. Pokud jste o konfiguračních profilech zatím neslyšeli, doporučujeme, abyste si přečetli výborný článek s názvem Ako vytvárať a používať profily v NVDA, který sestavila Michaela Dlhá. Studium článku ale není podmínkou účasti na workshopu.

Projděte (se) mezerou. Užitečné, ale méně známé funkce odečítacího programu JAWS

Lektor: Michal Jungmann

Anotace workshopu: Odečítací program JAWS nabízí přes skupinový příkaz JAWSKey+mezerník užitečné pokročilé funkce, kterých v průběhu let postupně přibývá a ne všechny jsou přitom všeobecně známy. Během workshopu si tyto funkce společně projdeme a v praxi vyzkoušíme a dozvíte se zde i praktické tipy, jak se ve světě za mezerou co nejsnáze pohybovat a orientovat.
Jednou ze zastávek naší procházky bude i nová funkce Picture Smart AI, představená v plenární sekci, navštívíme staré známé Prozkoumat a Rozpoznání textu a zjistíme, co je u nich nového, a seznámíme se rovněž s drobnými užitečnými funkcemi, o jejichž existenci ani lektor tohoto workshopu neměl dosud tušení.

Požadavky na účastníky: Základní znalost práce ve Windows pomocí odečítacího programu JAWS.

Práce s textem a komunikace (nejen) v cizím jazyce pomocí Chat GPT

Lektoři: Pavlína Soušková, Radim Velička

Anotace workshopu: V tomto workshopu si společně ukážeme, jak lze umělou inteligenci, konkrétně Chat GPT, využít při každodenní práci s textem a komunikaci. Nejprve si představíme základní postupy, jak s Chat GPT pracovat a následně si ukážeme konkrétní příklady. V druhé části se pak zaměříme na využití Chat GPT při (samo)studiu cizího jazyka a možná si s umělou inteligencí i popovídáme. 
Požadavky na účastníky: Základní znalost práce se smartphonem a počítačem, v ideálním případě provedená registrace do aplikace Chat GPT dle instrukcí zaslaných před workshopem

Jak na chytrý telefon a tablet" pro mírně pokročilé

Lektor: Tomáš Hubálek

Anotace workshopu: Seminář je určen pro seniory, kteří umějí svá zařízení běžně používat (vypnout, zapnout, nastavit zvuk, práce s kontakty, sms, připojení k internetu, práce s fotkou) a mají založený účet u Google nebo Apple.
Na semináři si ukážeme plánování trasy v mapě, práce na internetu a zaslání oblíbené stránky např. přes Whatsapp, ukážeme si službu Google Lens a aplikaci Záchranka. Podíváme se na možnosti zálohování a sdílení fotek.

Požadavky na účastníky: Na seminář si prosím vezměte své zařízení.

Platforma Moudrá Síť

Lektor: Tomáš Hubálek

Anotace workshopu: Moudrá Síť tvoří komunitu digitálních asistentů - dobrovolníků, kteří pomáhají seniorům správně a bezpečně plout v oceánu moderních technologií, služeb a informací.

Požadavky na účastníky: Senior 60+

Jak na datové schránky a bankovní identitu

Lektoři: Jan Balák, Václav Toul

Anotace workshopu: Datové schránky jsou moderním způsobem, jak komunikovat (nejen) se státní správou. A jelikož je komunikace elektronická, může být velmi prospěšná uživatelům se zrakovým handicapem. A protože si datové schránky chceme založit online, potřebujeme k tomu tzv. bankovní identitu. Co to je a k čemu by nám to ještě mohlo být, to vše se dozvíte na tomto webináři.

Požadavky na účastníky: Zájem o tematiku :-)

Portál občana a jeho služby

Lektoři: Jan Balák, Václav Toul

Anotace workshopu: Portál občana je rozcestník různých služeb státu. Lze jej využívat jak na mobilu, tak na počítači. Přijďte se dozvědět, v čem by pro vás mohl být přínosný.

Požadavky na účastníky: Funkční Bankovní identitu.

Jieshuo Screen Reader a efektivní práce s textem

Lektor: Matěj Plch

Anotace workshopu: Nejen TalkBackem živ je nevidomý uživatel a dávno už neplatí, že Android v asistivních technologiích stále hraje druhé housle. Mnoho se za uplynulé roky změnilo a nedostatky základního řešení od Googlu nám pomáhá už 5 let kompenzovat odečítač Jieshuo z dílny čínského vývojáře.
Jelikož se starám o jeho kompletní lokalizaci, nebrání absolutně nic tomu, aby jej úspěšně používali také čeští uživatelé. Kromě rozličných vychytávek nabízí JSR taktéž bohaté možnosti pro editaci textu. Od těch nejzákladnějších (možnosti rychlé navigace - obdoba "jablečného" rotoru), přes možnost výběrového režimu ovládaného pomocí tlačítek, až po sofistikovaný režim procházení s použitím specifických gest.
K tomu pak třeba možnost kopírovat kompletní obsah obrazovky najednou nebo pokročile spravovat schránku, včetně její historie.
Některé z těchto módů jsou podmíněny vlastnictvím licence, jiné naopak nikoli.
Pokud se chcete dozvědět víc, srdečně vás tímto zvu na praktický workshop, na němž si všechny dostupné režimy podrobně představíme.
Mohou se přihlásit jak úplní začátečníci, tak i ti pokročilejší.
Je vhodné mít zařízení s Androidem a nainstalované Jieshuo, není to však podmínkou.
Naslouchat může opravdu každý, bez ohledu na používaný screen reader či platformu.
Těším se na vás!

Požadavky na účastníky: Základní znalosti dotykových mobilních telefonů, ochota naslouchat, případně se něčemu novému přiučit. Vhodné je vlastnit telefon s OS Android, popřípadě mít nainstalované JSR, ale nutné to není.

Možnosti rozpoznávania obrazu pomocou umelej inteligencie v telefónoch s Androidom a iOS

Lektoři: Michaela Dlhá, Lukáš Hosnedl

Anotace workshopu: Umelá inteligencia sa dá využiť mnohými spôsobmi - tvorba textov, obrázkov, natáčanie videí a okrem iného aj na rozpoznanie a popis obrazu. Aké sú súčasné možnosti v tejto oblasti pre používateľov čítačov obrazovky v mobilných telefónoch?
Predstavíme niekoľko aplikácií, ktoré umožňujú pomocou AI rozpoznať text a obraz a vo väčšine prípadov aj klásť doplňujúce otázky:
Ask Envision - Android aj iOS, Be My AI - beta funkcia aplikácie Be My Eyes - Android aj iOS, Seeing AI - iOS aj Android

Požadavky na účastníky: Prineste si so sebou, prosím, váš mobilný telefón a slúchadlá

Rozpoznanie a opis obrazu pomocou AI: Copilot, Gemini, ChatGPT a AI Content Describer pre NVDA

Lektoři: Michaela Dlhá, Lukáš Hosnedl

Anotace workshopu: Predstavíme v súčasnosti najznámejšie nástroje umelej inteligencie: Gemini od Googlu, Copilot od Microsoftu, ChatPGT od OpenAI + doplnok pre NVDA Ai Content Describer a ukážeme si, ako s nimi pracovať pri rozpoznávaní a opise obrazu. Vysvetlíme si, ako urobiť taký prompt, aby sme dostali čo najpresnejší popis obrázku.

Požadavky na účastníky: Vlastný notebook v prípade, že budete chcieť využívať doplnok pre NVDA aj po konferencii.

KB Plus v praxi

Lektoři: Karel Giebisch, Petr Kovář

Anotace workshopu: V návaznosti na prezentaci v plenární sekci, nabízíme zájemcům možnost vyzkoušet si mobilní bankovnictví Komerční Banky KB Plus v praxi. Během workshopu získáte detailnější informace o KB Plus, ale též získáte jedinečnou možnost vyzkoušet si ovládání bez nutnosti tvorby účtu v Komerční Bance. Samozřejmě kdo bude chtít, tomu pomůžeme účet vytvořit, ale rozhodně do toho nikoho nutit nebudeme. Workshop má za cíl ukázat, jak může být bankovní aplikace přístupná a zcela ovladatelná pro osoby se zrakovým postižením. A to jak na Android tak iOS.
Navíc na workshopu kromě mě bude k dispozici přímo pracovník z Komerční Banky, který má mobilní bankovnictví KB Plus pod palcem. Rozhodně uvítá vaše připomínky a postřehy pro další zlepšení. Též velice rád zodpoví vaše všetečné otázky.
Tento workshop představuje jedinečnou příležitost, jak si můžete nezávazně vyzkoušet pracovat s bankovnictvím bez bankovního účtu a přímo pracovníka banky se zeptat na cokoli, co vás ohledně KB Plus napadne.

Požadavky na účastníky: Předpokládá se, že umíte základy ovládání chytrého mobilního telefonu s operačním systémem Android nebo iOS.

Neděle 19. 5. 2024

AI a rozpoznávanie obrazu v praxi

Lektoři: Michaela Dlhá, Lukáš Hosnedl

Anotace workshopu: V priebehu krátkeho času sa objavilo niekoľko aplikácií, služieb, doplnkov a webov, pomocou ktorých si môžete nechať rozpoznať obraz a získať jeho viac či menej verný popis. Na workshope si ukážeme niektoré z nich: Be My AI - beta verzia funkcie v aplikácii Be My Eyes na rozpoznanie a popis obrázkov (pre Android aj iOS); Ask Envision - funkcia v aplikácii Envision AI, pomocou ktorej môžete ľahko vyhľadať konkrétny údaj v dokumente - (iOS aj Android); SeeingAI a jeho pokročilý popis scény - je to síce anglicky, ale jediná aplikácia, ktorá umožní skúmať obrázok prstom a nechať rozpoznávať konkrétne objekty (iOS aj Android); Gemini; ChatGPT prípadne Copilot od Microsoftu tiež ponúkajú možnosti rozpoznávania a popisu obrázkov (weby aj aplikácie); AI Content Describer - doplnok pre čítač obrazovky NVDA čerpá práve z ChatGPT modelu a slúži na rozpoznanie obrazu na monitore počítača. Je ako jediný povinne platený.

Požadavky na účastníky: Prineste si so sebou, prosím, vlastné mobilné telefóny, všetky aplikácie predstavené na workshope sú dostupné pre obidva najrozšírenejšie OS. Ak chcete vyskúšať AI Content Describer a využívať ho aj po odchode z Agory, tak aj vlastné notebooky.

Jak vyzrát na inflaci aneb Obchodování s cennými papíry (akcie,ETF)

Lektoři: Radim Velička, Pavlína Soušková

Anotace workshopu: Workshop na téma "Jak vyzrát na inflaci, aneb Obchodování s cennými papíry (akcie,ETF)" je určen všem, kteří se chtějí seznámit s principy investování a obchodování na finančních trzích. Na workshopu si objasníme základní pojmy, jako jsou: inflace, akcie, ETF, dividendy a burza. Dále se budeme věnovat typům obchodování s cennými papíry, představíme finanční trhy a burzy v USA, Německu a ČR a jejich klíčové indexy, jako jsou: DJI, NASDAQ, SPY, DAX a PX.
Další část workshopu se zaměří na výběr akcií k nákupu, kde se dozvíte, jak vybírat akcie v souladu se svou averzí k riziku, výkonností firmy, cenou akcie, tržním sentimentem a technickou analýzou grafu. Představíme také praktickou ukázku obchodování s českými akciemi v mobilní aplikaci SmartBroker od Fio banky a obchodování s americkými akciemi v aplikaci XTB. Na workshopu si budete moci sami vyzkoušet práci s ozvučeným cenovým grafem akcie a také celý proces výběru akcií a jejich nákupu přímo na svých mobilních zařízeních (iPad nebo iPhone).

Přihlašte se na náš workshop a získejte ucelený přehled o možnostech obchodování s cennými papíry a investování na finančních trzích. Přesvědčte se, že ani zde není zrakový hendikep nepřekonatelnou překážkou. 

Požadavky na účastníky: V praktické části workshopu "Jak vyzrát na inflaci, aneb Obchodování s cennými papíry (akcie,ETF)" bude obchodování s akciemi prezentováno v mobilních aplikacích na tabletu Apple iPad. Bude se jednat především o obchodní platformy XTB a SmartBroker, ale i o nativní aplikaci AKCIE a různé webové zdroje. Účastníci si budou moci sami vyzkoušet výběr akcií a obchodování přímo na svých vlastních mobilních zařízeních iPad nebo iPhone. K zapůjčení budou k dispozici tablety iPad.
Účastníci by měli ovládat práci na iPhonu nebo iPadu v aktuálním operačním systému s odečítačem VoiceOver.
Účastníci by měli mít alespoň základní zkušenosti s některou bankovní aplikací.
Workshop může být užitečný i pro uživatele s mobilním zařízením s operačním systémem Android, kde jsou k dispozici obdobné aplikace.

Staňte se tvůrcem obsahu na internetu

Lektor: Karel Giebisch

Anotace workshopu: "Zajímá vás tvorba podcastů, článků a publikování obsahu na internetu na různých platformách? pak je tento workshop určen přímo pro vás. V rámci vymezeného času se společně podíváme na:

  • Nahrávání audia
  • Střih audia
  • Publikace audia
  • Převod audia na video pro publikaci na Youtube
  • Publikaci audia na Spotify
  • Formátování textu v jazyce Markdown
  • Publikace textových článků na Seznam médiu
  • Prozkoumáme portál Forendors a vysvětlíme si, jak funguje odběr obsahu za předplatné a jak si na Forendors lze vydělávat publikací placeného obsahu
  • Prozradíme si rozdíly mezi platformami Forendors a HeroHero
  • Zodpovím veškeré vaše dotazy

Požadavky na účastníky: Základní znalosti práce na chytrém mobilním telefonu iPhone, Android nebo PC. Každý si může vybrat, která varianta bude nejvíce vyhovovat jeho potřebám. Bude skvělé, když se nebudete bát do svých telefonů nainstalovat určité aplikace, abyste si workshop mohli užít naplno.

NVDA a rýchla navigácia v dokumentoch a na webe

Lektoři: Michaela Dlhá, Lukáš Hosnedl

Anotace workshopu: Zameriame sa na efektívnu prácu s čítačom obrazovky NVDA. Vysvetlíme štruktúru webu a dokumentu a ukážeme si, ako používať takzvanú rýchlu navigáciu a akými spôsobmi sa môžeme pohybovať po oblastiach, nadpisoch, zoznamoch, tabuľkách, odkazoch, grafike a prvkoch formulára, akými sú editačné polia, rozbaľovacie zoznamy (zoznamové rámiky), prepínače, začiarkavacie políčka a tlačidlá.

Požadavky na účastníky: V prípade potreby vlastný notebook.

Novinky a vychytávky s NVDA aneb na co se dříve nedostalo

Lektoři: Jan Pokorný, Martin Baláž

Anotace workshopu: Rádi bychom vás tímto pozvali na náš workshop, ve kterém se chceme zaměřit na novinky v nové verzi odečítače NVDA 2024 a jaké funkce přináší. Zároveň se chceme vrátit k tématu doplňků, seznámit se s dalšími rozšířeními a funkcemi, které tento odečítač obohacují. Je vítána diskuze na toto téma.

Požadavky na účastníky: Znalost práce s PC a odečítačem obrazovky na běžné úrovni


Registrace na workshopy

Pokud máte o účast na některém z workshopů zájem, nezapomeňte se registrovat. Bez registrace není účast na workshopech možná. V případě dotazů kontaktujte prosím Radka Pavlíčka (pavlicek@teiresias.muni.cz, 604 462 448).

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info