Plenární sekce

Plenární sekce jarní Agory 2020 online proběhla ve čtvrtek 28. května od 10.00 do 12.00.

Živý přenos v češtině (respektive slovenštině) bylo moci sledovat na agora.muni.cz/program/plenarni-sekce, simultánně tlumočenou verzi do angličtiny pak na facebookové stránce Střediska Teiresiás.

Záznam plenární sekce jarní Agory 2020 na YouTube

Informace k dalším připravovaným aktivitám budeme postupně zveřejňovat v sekci Program.

Program plenární sekce jarní Agory 2020 ONLINE

 • Michal Jungmann, GALOP, s.r.o.: Odečítání obrazovky v roce 2020
 • Petr Dušek: 3D tisk v LablindZone
 • Kristýna Savaryová, Jan Šimík, BlindShell: Novinky u BlindShellu
 • Roman Martinovič, Corvus: Corvus – vytrvalý maratónec
 • Tomáš Hrdinka, Spektra, v.d.n.: přenosná kamerová lupa Compact 10 HD Speech
 • Adam Fendrych, Rohlik.cz, Roman Kabelka, Master Internet: Jak a proč jsme zpřístupňovali Rohlik.cz
 • Gabriela Drastichová, Nadační fond Českého rozhlasu: finanční podpora jednotlivců i organizací ze sbírky Světluška

Anotace příspěvků

Michal Jungmann, GALOP, s.r.o.: Odečítání obrazovky v roce 2020

Co znamená pojem „odečítací program“ v dnešní době? Jak se jeho význam změnil v průběhu uplynulých 30 let? Krátké zamyšlení nad postupnou proměnou jedné z klíčových asistivních technologií, ilustrované praktickými ukázkami funkcí Prozkoumat, Rozpoznávání textu a Picture Smart odečítacího programu JAWS v aktuální verzi 2020.

Petr Dušek: 3D tisk v LablindZone

V Lablind Zone se v současnosti zabýváme především 3D tiskem pro účely zrakově hendikepovaných. Co jsme zatím dokázali? Co nás čeká? Jaké radosti a strasti nás potkávají? (Naši neziskovou činnost podporují Světluška - Nadační fond Českého rozhlasu, Teiresiás - Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity)

Kristýna Savaryová, Jan Šimík, BlindShell: Novinky u BlindShellu

BlindShell je česká společnost, která vyvíjí mobilní telefony pro nevidomé a zrakově postižené seniory. Na konferenci Agora představy svůj nový mobilní telefon BlindShell Classic LITE, nejjednodušší mobilní telefon pro nevidomé a novinky u nejúspěšnějšího modelu BlindShell Classic.

Roman Martinovič, Corvus: Corvus – vytrvalý maratónec

Azda je to tak trochu aj tým, že neutíchajúcou vášňou hlavného vývojára Corvusu Petra je zdolávať často i z posledných síl desiatky bežeckých kilometrov. No určite je to najmä preto, že v Corvus tíme spájame veľké odhodlanie s hodnotami zodpovednosti a dobre vykonanej práce. To je ten dôvod prečo aplikačný set Corvus na sprístupnenie smartfónov nevidiacim a slabozrakým sa už 7 rokov nezadržateľne ženie svetom Androidu. Napriek sile jeho súperov nielen v podobe nových verzií operačného systému, ale tiež v podobe rôznych značiek, výrobcov a nadstavieb si Corvus udržiava svoje tempo na čele pelotónu riešení na sprístupnenie smartfónov nevidiacim a slabozrakým.

Aj dnes vďaka tomu, že nezaspal na občerstvovacom stanovišti a nenechal sa zlákať chutnou Kit Kat 4.4 tyčinkou môže využívať a integrovať výhody najnovších verzií Androidu (vrátane Android 10) a predstaviť novinky, ktoré potešia nevidiacich a slabozrakých používateľov smartfónov so širokou škálou zručností i potrieb. Odpremiérujeme vám revolučný systém makier, ktoré neskutočne zefektívnia prácu s čítačom obrazovky v častejšie sa opakujúcich situáciách. Corvus však prichádza aj s vlastnou navigáciou pre nevidiacich, ktorej súčasťou je aj rozšírená realita.

iež predstavíme implementáciu známeho vynikajúceho rozpoznávača bankoviek Cash Reader priamo do UI Corvusu, perfektný novovyladený kalendár, ale aj pokročilý prehrávač zvukových kníh a hudby.

Zároveň vám predstavíme aj jedného chlapca a jedného dospeláka. Zatiaľ čo chlapec je už na svete, dospelák sa paradoxne ešte len narodí. No účastníci Agory sa o Matejkovi a Matejovi – nových prehrávačoch zvukových kníh dozvedia viac. Rezervujeme si priestor aj na ďalšie prekvapenia, no o tom až keď spoločne s Corvusom zašprintujeme na našej maratónskej trati s cieľom v nedohľadne.

Tomáš Hrdinka, Spektra, v.d.n.: přenosná kamerová lupa Compact 10 HD Speech

V plenární sekci bychom rádi ukázali zcela novou přenosnou kamerovou lupu Compact 10 HD Speech, která má nejen skvělý obraz na poměrně velkém displeji a přitom je přenosná, ale lze ji prostřednictvím technologie zrcadlení připojit k moderním televizím nebo výpočetní technice.

Adam Fendrych, Rohlik.cz, Roman Kabelka, Master Internet: Jak a proč jsme zpřístupňovali Rohlik.cz

Nakupování potravin ještě nedávno patřilo pro řadu lidí mezi velmi nepříjemné činnosti, bez cizí pomoci leckdy nereálné. Online supermarkety pomáhají rozdíly mezi lidmi vyrovnat a dávají šanci nakoupit na pár kliknutí všem, bez ohledu na jejich specifické potřeby. Zní to skvěle, jen v praxi tomu někdy brání zbytečné technické překážky. Nejsou tam schválně, jen o nich ve firmě nikdo neví. Proto jsme nastartovali spolupráci mezi hendikepovanými uživateli a Rohlíkem. Díky zpětné vazbě se povedlo pár trámů přes cestu odhalit a odstranit. Rádi se s vámi podělíme o to, co jsme se při tom společně naučili. Dozvíte se mimo jiné:

 • proč jsme s tím vůbec začali,
 • jaké problémy jsme našli,
 • na co si dávat pozor,
 • co na to říkají sami uživatelé.

Gabriela Drastichová, Nadační fond Českého rozhlasu: finanční podpora jednotlivců i organizací ze sbírky Světluška

Světluška prostřednictvím nadačních příspěvků podporuje těžce zrakově postižené již osmnáctým rokem. Mění se potřeby těžce zrakově postižených a současně i nabídka služeb a vybavení k samostatnějšímu a kvalitnějšímu životu zrakově postižených. Na toto Světluška reaguje rozšířením podpory pro jednotlivce i organizace po celém Česku. Současně ale přestává přispívat na služby a vybavení, jejichž financování v průběhu let převzal stát nebo po nich není dostatečná poptávka. Představíme zejména programy na podporu studentů a osob připravujících se na vstup na trh práce a na podporu kompetentního používání asistivních technologií a kompenzačních pomůcek.